وبلاگ

نسل جدید رم ( DDR5 )

حافظه رم یکی از قطعات پرکاربرد در گجت‌های هوشمند امروزی است که نسل‌های مختلف آن با پیشوند DDR مشخص می‌شود. به طور کلی رم‌های DDR (Graphics Double Data Rate) با فرکانس و تأخیر مشخصی عرضه می‌شوند که در سال‌های اخیر پیشرفت مناسبی هم داشته است. آخرین نسل از حافظه‌های DDR به نام DDR4 در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و این در حالیست که به نظر می‌رسد فاصله زمانی زیادی تا معرفی حافظه رم DDR5 باقی نمانده است.

سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی رم های DDR4 به صورت رسمی وارد بازار شدند. سرعت بالا و مصرف پایین برق و پایداری نسبتاً بیشتر نسبت به گذشته سبب جلب توجه بسیاری از افراد به این حافظه‌های کامپیوتری شد. JEDEC بیان داشته ، مراحل نهایی استانداردسازی حافظه رم DDR5 در سال ۲۰۱۸ انجام می‌شود.

اکنون به گفته “JEDEC” سازمان استانداردسازی حافظه های کامپیوتری با بیش از ۳۰۰ عضو؛ حافظه رم DDR5 با دو برابر سرعت بیشتر نسبت به قبل در راه هستند. در واقع DDR5 را به عنوان نسل بعدی حافظه های رم که جایگزینی برای رم های DDR4 فعلی خواهد بود معرفی کرد.

 

 

عرضه حافظه رم DDR5

  • همچنین سازمان استانداردسازی بیان داشته که استانداردسازی DDR5 در تاریخی نامشخص در سال ۲۰۱۸ میلادی نهایی خواهد شد و مدعی شده که این حافظه ها «پهنای باند و تراکمی تا دو برابر بیشتر نسبت به” DDR4″را ارائه داده و از نظر مصرف انرژی، بسیار بهینه تر هستند.البته ناگفته نماند با اینکه سال آینده میلادی کار استانداردسازی این رم ها به پایان می‌رسد، اما تا زودتر از سال ۲۰۲۱ نباید منتظر ورود آنها به بازار باشید. زیرا بعید است که تولیدات چنین حافظه هایی تا پیش از این آغاز شود.

استاندارد فعلی(DDR4)، در سال ۲۰۱۲ به صورت رسمی ثبت شد اما تا قبل از سال ۲۰۱۵، به دست مشتریان و مردم نرسید؛ چرا که پردازنده ها و چیپست ها باید برای پشتیبانی از آن به روزرسانی می شدند. می توان امیدوار بود که این بار، همه چیز با سرعت بیشتری طی شده و تا قبل از دهه جاری میلادی، قادر به استفاده از نسل بعدی حافظه های رم باشیم.

 

مشخصات نسل جدید حافظه رم DDR5

در سال ۲۰۱۲ بود که کار استانداردسازی حافظه های DDR4 نهایی شد، اما به دنبال پشتیبانی ضعیف شرکت‌های فعال در این حوزه، عرضه آنها تا سال ۲۰۱۵ طول کشید. در هر صورت امیدواریم که این اتفاق در مورد نسل جدید حافظه های رم تکرار نشود.
این حافطه نسل جدید درست به مانند حافظه های HBM3، حافظه رم DDR5 نیز با پهنای باند دو برابر بیشتر به نسبت حافظه های DDR4 معرفی می شود. هنوز مشخص نیست که آیا حافظه های HBM3 قادر به رقابت با GDDR6 ها خواهند بود یا نه؛ اما می توانیم مطمئن باشیم که DDR5 به خوبی از پس سخت افزارهای آتی برخواهد آمد.

بر کسی پوشیده نیست که اصلی‌ترین عامل جذب کاربران به سمت خرید یک محصول جدید، بهره‌مندی آن محصول از سخت افزاری قدرتمندتر و به روز تر نسبت به نسل قبل آن است. در این بین تولید کنندگان سخت افزار نیز با اطلاع از این موضوع می‌کوشند تا به نیاز بازار پاسخ دهند و آخرین فناوری‌ها را در محصولات خود بکار بگیرند.

بر اساس جدیدترین گزارش از سوی JEDEC، حافظه DDR5 قرار است استاندارد سرعت و عملکرد پردازش در حافظه‌های رم را دچار دستخوش کند. JEDEC معتقد است حافظه رم DDR5 که نسبت به نسل قبلی از سرعت پردازش و پهنای قدرت دو برابر بهره برده و در سوی دیگر در بخش مصرف انرژی بهینه‌تر عمل خواهد کرد، در سال ۲۰۱۸ معرفی خواهد شد، با این حال در خوش‌بینانه‌ترین حالت در سال ۲۰۲۰ به طور رسمی به بازار عرضه می‌شوند.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *